Repræsentantskabet

Repræsentantskabet er BL's øverste myndighed. Det består af BL's bestyrelse og et antal kredsrepræsentanter, der vælges i BL's 11 kredse. Der er i alt ca. 220 medlemmer af repræsentantskabet. Antallet af medlemmer kan ændres, da antallet af repræsentanter fra kredsene justeres ved ændringer i antallet af almene boliger hos BL's medlemmer i kredsen. Repræsentantskabet holder normalt to årlige møder.

1. kreds
Kredsformand
Camilla Hegnsborg, Hovedstadens almennyttige Boligselskab

Kredsnæstformand
Kaare Vestermann, Boligforeningen VIBO

Repræsentanter
Camilla Hegnsborg, Hovedstadens almennyttige Boligselskab
Kaare Vestermann, Boligforeningen VIBO
Christian Jensen, Hovedstadens almennyttige Boligselskab II
Jeanette Dunn, Hovedstadens almennyttige Boligselskab
Flemming Løvenhardt, Boligforeningen 3B
Pia Nielsen, fsb
David Benjamin Skjelmose Jennow, Boligforeningen AAB
Jean Thierry, fsb
Birgitte Langballe, Boligforeningen VIBO
Laurits Roikum, Frederiksberg Forenede Boligselskaber
Mikkel Warming, Boligselskabet AKB, København
Pia Skov, Boligforeningen AAB
Frank Sass, Samvirkende Boligselskaber
Steffen Morild, Boligforeningen 3B
Jan Hyttel, Lejerbo, København
Steen Søndergaard Thomsen, fsb
Mohamed Siam, Boligforeningen VIBO
Klaus Linder, Frederiksberg Forenede Boligselskaber
Flemming Grandal, Lejerbo, København
John B. Sørensen, Samvirkende Boligselskaber
Bent Haupt Jensen, Boligforeningen AAB
Bjørn Petersen, Boligselskabet AKB, København

2. kreds
Kredsformand
Anne-Marie Høberg, Boligselskabet Nordkysten

Kredsnæstformand
Annette Sørensen, Boligselskabet Sjælland

Repræsentanter
Anne-Marie Høberg, Boligselskabet Nordkysten
Annette Sørensen, Boligselskabet Sjælland
Marianne Røgen, Ølstykke almennyttige Boligselskab
Lars Carl Gruby, Boliggården
Gitte Seier, Boligselskabet Rosenvænget
Jan Karstensen, Køge almennyttige Boligselskab
Erik Nordstrøm, Furesø Boligselskab
Anette Seibæk, Boligselskabet Birkebo
Brian Mikkelsen, Boligselskabet Nordsjælland
René Fuglsang, Vridsløselille Andelsboligforening
Lars Pedersen, Hillerød almennyttige Boligselskab
Martin Hoffmann, Køge Boligselskab
Ghita Aagaard, Boligselskabet Sjælland
Majbrith Skyum Moberg, Køge almennyttige Boligselskab
Kasper Nørballe, Postfunktionærernes Andels-Boligforening
Lau Ostenfeldt, Solrød Boligselskab
John Jensen, Boligselskabet Nordkysten
Kirsten Daugaard, Ølstykke almennyttige Boligselskab
Jørgen Elg, Køge almennyttige Boligselskab
Mogens Rasmussen, Andelsboligforeningen Hørsholm Kokkedal
Steen Brandi, Frederikssund Boligselskab

3. kreds
Kredsformand 
Erling Nielsen, Fyns almennyttige Boligselskab

Kredsnæstformand
Jette Egebjerg, AB Holmegaarden

Repræsentanter
Erling Nielsen, Fyns almennyttige Boligselskab
Jette Egebjerg, AB Holmegaarden
Anne Margrethe Jørgensen, Svendborg Andels-Boligforening
Søren Damgaard, CIVICA
Jørgen Hundsdahl, Fyns almennyttige Boligselskab
Preben V. Schaub, Odense Boligselskab
Bent Mikkelsen, Boligforeningen Kristiansdal
Jan Andersen, Fyns almennyttige Boligselskab
Kurt Bjørnø, AB Holmegaarden
Hanne Bargmann, CIVICA
Birger H. Christiansen, Vissenbjerg Sogns Boligforening
Helle Jakobsen, Arbejdernes Boligforening
Jimmy Adler Andersen, Fyns almennyttige Boligselskab
Rene Bøye, Odense Boligselskab
Bent Skov, Arbejdernes Boligforening
Christian Bense, Fyns almennyttige Boligselskab

4. kreds
Kredsformand
Bjarne Walentin, Frederikshavn Boligforening

Kredsnæstformand
Johnny Jensen, BoVendia

Repræsentanter
Bjarne Walentin, Frederikshavn Boligforening
Johnny Jensen, BoVendia
Allan Møller Kristensen, Løgstør Boligforening af 1943
Søren Thomsen, Alabu Bolig
Steen Møller Andersen, Boligforeningen Vesterport
Susanne Rubow, Boligforeningen Nordlys, Skagen
Leo Jensen, BoVendia
Lene Kjær Hansen, Boligforeningen Fredensbo
Birte Juul Pedersen, Lejerbo, Aalborg
Lars Rueskov Pedersen, Andelsboligforeningen P.M.
Jesper Michael Hasemann, Domea Aabybro
Niels Krogh Madsen, Aars Boligforening
Eigil Stausholm, Vivabolig
Kenneth Høfler, Lejerbo, Aalborg
Bruno Lynge Andersson, Plus Bolig
Jens Erik Kristensen, Frederikshavn Boligforening
Lars Chr. Larsen, Nørresundby Boligselskab
Jørgen Albrektsen, Fjerritslev Boligforening

5. kreds
Kredsformand
Anders Rønnebro, Arbejdernes Andels Boligforening

Kredsnæstformand
Anette Østerhaab, AL2bolig

Repræsentanter
Anders Rønnebro, Arbejdernes Andels Boligforening
Anette Østerhaab, AL2bolig
Per Ingemann Knudsen, Boligforeningen 10. marts 1943
Charlotte Raahede, AL2bolig
Preben Karlson, Boligforeningen Ringgården
Inge Køster, Lejerbo, Århus
Michael Korsholm, ALBOA - Almen Boligorganisation Aarhus
Herdis Larsen, DOMI Bolig
Katja Hillers, Østjysk Bolig
Peter Iversen, Brabrand Boligforening
René Skau Björnsson, Kollegiekontoret i Aarhus
Henrik Autzen, Boligkontoret Århus
Niels Skov Nielsen, ALBOA - Almen Boligorganisation Aarhus
Søren Høgsberg, Boligkontoret Århus
Jette Holgersen, Boligforeningen Århus Omegn
Bendt E Nielsen, Arbejdernes Andels Boligforening
Dan Christensen, Arbejdernes Andels Boligforening
Chris Cully, AlmenBo Aarhus


6. kreds
Kredsformand
Karsten Richardt Håkonsen, Ringkøbing-Skjern Boligforening

Kredsnæstformand
Ulla Kronbæk Holm, Bomiva

Repræsentanter
Karsten Richardt Håkonsen, Ringkøbing-Skjern Boligforening
Ulla Kronbæk Holm, Bomiva
Bo Lodbjerg, Ringkøbing-Skjern Boligforening
Allan Ryssel Møller, FællesBo
Pernille Cornelius, Boligselskabet VIBORG
Grethe Hassing, Boligselskabet VIBORG
Jens Østergård, Struer Boligselskab
Mona Hedegaard, FællesBo
Peter Hadrup, Arbejdernes Andelsboligforening, Skive
Anders Vestergaard, NordVestBO
Anne Grethe Andersen, Boligselskabet Viborg Amt
Erik Hougaard Sørensen, Bomidtvest
Lisbeth Rudbeck, Bomidtvest
Heinrich Nielsen, Bomiva
Klaus Madsen, Boligselskabet Sct. Jørgen, Viborg
Anne-Grethe Christensen, Bo i Lemvig

7. kreds
Kredsformand
Per Nielsen, Bovia

Kredsnæstformand
Karin Mortensen, Boligforeningen ØsterBO

Repræsentanter
Per Nielsen, Bovia
Karin Mortensen, Boligforeningen ØsterBO
Børge Jan Brink, Bovia
Hanne Nielsen, Ungdomsbo
Bent Klindt Andersen, Boligkontoret Fredericia
Torben Søgaard Hansen, Boligforeningen Fremad
Ulrik Faarup Sørensen, Boligforeningen ØsterBO
Willy Frederiksen, Andels Bolig- og Byggeforeningen af 1932
Anne Kathrine Pedersen, Boligforeningen ØsterBO
Claus-Peter Aanum, Ungdomsbo
Niels Karl Grønlund, Andelsboligforeningen Beringsgaard
Peter Kristensen, Andelsboligforeningen Odinsgaard
Finn Muus, Boligkontoret Fredericia
Heidi Nielsen, Varde Bolig Administration
Niels Rasmussen, Andelsboligforeningen Odinsgaard
Lis Gregersen, Boligkontoret Fredericia
Poul Erik Rasmussen, Arbejdernes Andelsboligforening af 1938
Leif Ravn Andersen, Arbejdernes Andelsboligforening af 1938
Hans Helge Andersen, AAB Vejle
Flemming Nis Lorenzen, Boligkontoret Fredericia


8. kreds

Kredsformand
Leif Poulsen, BoligSyd

Kredsnæstformand
Jan Mortensen, Nordborg Andelsboligforening

Repræsentanter
Leif Poulsen, BoligSyd
Jan Mortensen, Nordborg Andelsboligforening
Hans Chr. Nielsen, Rødekro Andelsboligforening
Mikael Haas Sørensen, HAB
Lisa Nielsen, Boligselskabet af 1943 i Vojens
Annalise Lyngkilde, Boligforeningen Søbo
Laila Poulsen, Toftlund Andels Boligforening
Birgit Lagoni, BoligSyd
Jan Thiessen, Sønderborg Andelsboligforening
Lars Johansen, DALBO A.m.b.a.
Kaj Engelhardt, Boligforeningen B42
Ove Stahl Schmidt, Kolstrup Boligforening
Søren Duus, Aabenraa Andelsboligforening


9. kreds
Kredsformand
Iris Gausbo, Boligforeningen 3B

Kredsnæstformand
Katja Adelhøj Lindblad, Vallensbæk Boligselskab

Repræsentanter
Iris Gausbo, Boligforeningen 3B
Katja Adelhøj Lindblad, Vallensbæk Boligselskab
Mia Jarbøl Faurholdt, Postfunktionærernes Andels-Boligforening
Thomas Blaabjerg Lund, Vallensbæk Boligselskab
Bo Quist Besser, Tårnby Kastrup Boligselskab
Karin Sørensen, Boligselskabet AKB, Rødovre
Hagen Philipsen Ahlgren, Ballerup almennyttige Boligselskab
Jan Kjær-Hansen, Lyngby Boligselskab
John Olsen, Ballerup Ejendomsselskab
Niels-Christian Andersen, Herlev Boligselskab
Susanne Andersen, Boligforeningen 3B
Finn Stubtoft, Vridsløselille Andelsboligforening
Peter von der Fehr, Rødovre almennyttige Boligselskab
Jette Helman-Kristensen, Gladsaxe almennyttige Boligselskab
Bente Vitt, Rødovre Boligselskab
Leif Hansen, Lyngby almennyttige Boligselskab
Poul Sørensen, Tåstrup almennyttige Boligselskab
Lars-Jørgen Pedersen, Herlev almennyttige Boligselskab
Pia Nordby Larsen, Postfunktionærernes Andels-Boligforening
Hans Holm, Albertslund Boligselskab
Annie L. Aarestrup, Gladsaxe almennyttige Boligselskab
Børge Stendersø, Postfunktionærernes Andels-Boligforening
Jesper Loose Smith, Arbejdernes Boligselskab i Gladsaxe
Tomm Olsen, Gladsaxe almennyttige Boligselskab
Michael Buch Barnes, Brøndby Boligselskab
Majbrit Jørming, Arbejdernes Boligselskab i Gladsaxe
Ryno Scheil, Arbejdernes Boligselskab i Gladsaxe
Allan Nielsen, Tranemosegård


10. kreds

Kredsformand 
Anders Lisvad, B45

Kredsnæstformand
Mogens Vive, Randers Arbejderes Byggeforening af 1874

Repræsentanter
Anders Lisvad, B45
Mogens Vive, Randers Arbejderes Byggeforening af 1874
Kenneth Taylor Hansen, Boligselskabet af 2014
Anders Kjær, Hobro Boligforening
Jannie Østergaard Amdi, Randers Arbejderes Byggeforening af 1874
Paw Nicolai Andreassen, Arbejdernes Byggeforening
Hans Kristiansen, Randers Boligforening af 1940
Lone Jakobsen, A/B Gudenå
Vibeke Randa Leensbak, Møllevænget & Storgaarden
Knud Erik Helbo, Midtjysk Boligselskab
Knud Sørensen, Randers Boligforening af 1940
Jytte Steenberg, Silkeborg Boligselskab
Elmo Christensen, B45
Grethe Koza Rasmussen, Arbejdernes Byggeforening


11. kreds

Kredsformand 
Axel Larsen, Fællesorganisationens Boligforening

Kredsnæstformand
Karsten Krüger, Vestsjællands Almene Boligselskab

Repræsentanter
Axel Larsen, Fællesorganisationens Boligforening
Karsten Krüger, Vestsjællands Almene Boligselskab
Mogens Sandahl, BoligNæstved
Robert Gerken, Boligselskabet Sjælland
Lisbet Sode, Sakskøbing Boligselskab
Finn Willy Madsen, Lejerbo, Holbæk
Per Dalhammer, Boligforeningen Lolland
Anders Nielsen, BoligKorsør
Niels Jørgen Pedersen, Sorø Boligselskab
Ebbe Jens Ahlgren, BoligKorsør
Niels Kruse, Boligforeningen Lolland
Anita Ulrik Sørensen, Boligselskabet Fjordparken
Jørgen Madsen, Vestsjællands Almene Boligselskab
Knud Glavind, Slagelse Boligselskab
Jørgen Poulsen, Nørre Alslev almennyttige Boligselskab
Jens Hartmann, Vordingborg Boligselskab
Steen Frederiksen, Vordingborg Boligselskab
Torben Jensen, Boligselskabet af 1944 i Nakskov

Sideansvarlig: Jens Løkke Møller
Oprettet: 27. apr. 2016, Senest opdateret: 09. jan. 2017
Print Tip en ven LinkedIn Facebook Twitter RSS